Wiadomości

Cyberprzemoc – co powinieneś o niej wiedzieć?

To hasło przewodnie spotkania, jakie zorganizowali radziejowscy dzielnicowi oraz pedagodzy z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie. Do pomocy zaproszono eksperta z zespołu zwalczającego cyberprzestępczość z Bydgoszczy. A wszystko po to, aby ograniczyć niebezpieczeństwa na jakie mogą się natknąć młodzi ludzie w wirtualnym świecie.

Radziejowscy dzielnicowi  co pewien czas otrzymują sygnały, o niewłaściwym zachowaniu nieletnich w sieci.  W trakcie spotkań z młodzieżą rozmawiają na te tematy. Ostatnie doniesienia medialne pokazały, jak wielkim zagrożeniem może być niewłaściwe wykorzystanie gier internetowych. Dlatego też dzielnicowi wspólnie z pedagogami z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie postanowili poświęcić minioną środę na zajęcia edukacyjne dla uczniów. Na prelekcję zaproszono asp.szt. Marcina Matyska z Wydziału dw z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, aby podzielił się swą fachową wiedzą.

Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10.00. Uczniów przywitali Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radziejowie nadkom. Tomasz Pacholski, wspólnie z Dyrektorem MZS w Radziejowie Panem Remigiuszem Koźmińskim. W spotkaniu uczestniczył także Komendant Straży Miejskiej w Radziejowie insp. Paweł Betliński. Dzieci podzielono na grupy wiekowe i rozpoczęto pogadanki.

Mówiono o przemocy rówieśniczej w sieci, o zagrożeniach płynących z kontaktu z osobami nieznajomymi. Ekspert z komendy wojewódzkiej przestrzegał przed publikacją zbyt dużej ilości danych o sobie, które mogą być później wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Mundurowi przygotowali ciekawe prezentacje oraz filmy, pokazujące, co się może wydarzyć, gdy niewłaściwie korzystamy z Internetu, portali społecznościowych, gier.

Jako, że spotkanie współorganizowali dzielnicowi, razem z Naczelnikiem Wydziału Prewencji KPP w  Radziejowie nadkom. Krzysztofem Złotnickim opowiedzieli uczniom o programie „Dzielnicowy bliżej Nas” oraz aplikacji „Moja Komenda”. Dzielnicowi mówili o swej pracy, o tym jakimi problemami się zajmują oraz w jaki sposób można się z nimi kontaktować. Na to spotkanie przygotowali ulotki ze swoim wizerunkiem i opisem rejonów służbowych, które rozdawali uczniom.

Spotkania w Miejskim Zespole Szkół zakończyły się prelekcją dla kadry pedagogicznej. Kolejnym etapem będą spotkania z rodzicami uczniów. Mamy nadzieję, że choć część przekazanej wiedzy zostanie wykorzystana  w pozytywny sposób, co przyczyni się do zmniejszenia zagrożeń podczas surfowania w sieci.

Dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania Paniom pedagog szkolnym Elżbiecie Michalak oraz Małgorzacie Bykowskiej.

 

film Dawid Janus KPP Radziejów

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: asp.szt. Marcin Krasucki

Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.