"Bezpieczny senior” spotkanie w Bytoniu - Wiadomości - KPP w Radziejowie

Wiadomości

"Bezpieczny senior” spotkanie w Bytoniu

Radziejowscy policjanci spotkali się z seniorami i opowiedzieli o aktualnych zagrożeniach występujących na terenie powiatu. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drodze oraz oszustwa na wnuczka. Radzili co zrobić aby nie paść ofiara przestępstwa.

W siedzibie gminy w Bytoniu odbyło się spotkanie z seniorami skupionymi w Klubie Seniora „Bytoniacy”. Kierownik ogniwa ruchu drogowego asp. Emil Czynszak, dzielnicowa sierż.szt. Ewa Rynkowska oraz sierz. Magdalena Cywińska- Grobelska opowiedzieli o zagrożeniach na jakie mogą być narażeni emeryci.

Rozpoczęto od przypomnienia podstawowych zasad poruszania się po drogach publicznych. Mundurowi mówili o obowiązku używania odblasków poza terenem zabudowanym, oraz o wpływie tych elementów na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Nie obyło się bez przykładów zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, Policjanci starali się odpowiedzieć na liczne pytania i wątpliwości jakie wyniknęły w trakcie dyskusji.

Dużą część spotkania zajęły ostrzeżenia o oszustach podających się za wnuczka, policjanta lub pracownika opieki społecznej. Policjanci oraz seniorzy wymieniali się spostrzeżeniami, informacjami oraz doświadczeniami w sposobach radzenia sobie z przestępcami. Była także mowa o tym jakie prawa ma kupujący podczas zakupów przez Internet lub sprzedaży poza terenem firmy. Apelowali do zebranych o właściwe zabezpieczenie dokumentów, oraz ostrożności przy udostępnianiu swoich danych personalnych.

Mundurowi  podkreślali jak ważne w kontakcie z osobami obcymi jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania.  Była również mowa o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia, czy to rzeczy osobistych jak również domów i mieszkań. Dzielnicowa obecna na miejscu przypomniała o aplikacjach „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, „Moja Komenda”.

To pierwsze z cyklu spotkań skierowanych do seniorów mających na celu poprawę bezpieczeństwa i ograniczenia przestępstw. Kolejne spotkania odbędą się w Osięcinach i Topólce.

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: asp.szt. Marcin Krasucki