Wiadomości

„Chcesz być widoczny na drodze ? noś odblaski !!! ” - wzmożone działania na drogach powiatu radziejowskiego w ramach akcji „Świeć przykładem”

Policjanci z radziejowskiej komendy włączyli się w akcję na drogach „Świeć przykładem”. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. Mundurowi rozdawali elementy odblaskowe w celu poprawy ich widoczności.

W dniu dzisiejszym ( 20.10) od wczesnych godzin rannych,  na drogach powiatu radziejowskiego prowadzone są działania nastawione na poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników dróg. Policjanci prowadzą akcję, która ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. W tym okresie policjanci będą kładli szczególny nacisk na wykroczenia popełniane przez pieszych i przez kierujących – związane z ruchem pieszych. Zwrócą szczególną uwagę na przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, przebieganie przez jezdnię, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, itp.

Podczas działań mundurowi przekazują pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe w celu poprawy ich widoczności. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.  Działania potrwają do godzin wieczornych.

Autor: asp.sztab. Michał Braszkiewicz
Publikacja: asp.szt. Michał Braszkiewicz