Wiadomości

„Ogólnopolski policyjny dzień odblasków” na radziejowskich drogach

Data publikacji 01.10.2018

Radziejowscy policjanci włączyli się w inicjatywę „Dnia odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii. W trakcie dzisiejszych(01.10.18r.) działań policjanci będą promować modę na odblaski.

W Polsce „Dzień odblasków” odbył się po raz pierwszy w 2016r. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku.

Na radziejowskich drogach policjanci prowadzą dziś od rana działania profilaktyczne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Można ich spotkać wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi  wręczali pieszym i rowerzystom odblaski i informowali o konieczności ich noszenia poza terenem zabudowanym po zmierzchu.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych, widoczny jest  dla kierowcy samochodu w ostatniej chwili czyli z odległości około 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów. Pamiętajmy odblaski to nie tylko stylowe akcesoria ale przede wszystkim przedmioty które mogą uratować życie. Za brak elementu odblaskowego w czasie poruszania się po zmierzchu poza terenem zabudowanym grozi mandat karny.

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: asp.szt. Marcin Krasucki