Działania „Rowerzyści” na drogach pow. radziejowskiego - Wiadomości - KPP w Radziejowie

Wiadomości

Działania „Rowerzyści” na drogach pow. radziejowskiego

Policjanci z Radziejowa prowadzili wczoraj(03.10.18r.)wzmożone działania pod kątem bezpieczeństwa rowerzystów. Zwracali szczególną uwagę na zachowanie się na drodze przez kierujących jednośladami.

Podczas wczorajszej służby policjanci ogniwa ruchu drogowego prowadzili działania kontrolno-profilaktyczne pn. "Rowerzyści". Zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, oświetlenie i trzeźwość kierujących, a także na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, jak i innych uczestników ruchu drogowego wobec kierujących jednośladami.

W trakcie akcji sprawdzono 49 rowerzystów, w 9 przypadkach zwrócono uwagę na nieprawidłowości w oświetleniu rowerów oraz wykroczenia popełnione na drodze. Niestety trafił się też jeden cyklista, kierujący po alkoholu. Zatrzymany w Radziejowie 33-latek kierował rowerem, mając ponad 3,2 promila.

Przygotowując się do wyjazdu rowerem w drogę, należy przede wszystkim sprawdzić jego stan techniczny. Musimy sprawdzić hamulce, opony i oświetlenie. Te elementy mają istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Wymagane przepisami wyposażenie jednośladów to:

- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym;

-  co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

-  co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,

-  co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Stosowanie kasków oraz odblasków na rowerze nie jest obowiązkowe, ale na pewno poprawia widoczność i bezpieczeństwo, dlatego warto je stosować.

Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień do poruszania się na rowerze po drogach publicznych. Do 18 roku życia do poruszania się po drogach publicznych konieczna jest karta rowerowa.

Przypominamy najważniejsze przepisy dotyczące rowerzystów:

- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,

- dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się jednak wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu, albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,

3) "czepiania się" pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

To tylko najważniejsze z przepisów dotyczących kierujących jednośladami, stosowanie się do nich na pewno poprawi bezpieczeństwo.

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: asp.szt. Marcin Krasucki